2019-07-18     Kamila, Karoliny, Roberta    

I MIEJSCE W FINALE KONKURSU WIEDZY O CHORWACJI

Konkurs wiedzy o Chorwacji został zorganizowany z okazji 25 rocznicy pobytu papieża św. Jana Pawła II w Chorwacji. Celem konkursu było zainteresowanie historią i geografią oraz współczesnymi problemami Republiki Chorwacji.

Organizatorem Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Chorwacji był Honorowy Konsul Republiki Chorwacji, współorganizatorem konkursu był Małopolski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Małpolskiego oraz Dyrektor Instututu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Konkurs składał się z dwóch etapów:

Etap I - prezentacja multimedialna: uczniowie utworzyli pięcioosobowe zespoły i przygotowali pod kierunkiem nauczyciela-opiekuna, prezentację multimedialną, zawierającą nie więcej niż 30 slajdów, na jeden z poniższych tematów:

  • Przyroda i geografia Republiki Chorwacji,
  • Historia, zabytki i tradycje Republiki Chorwacji,
  • Republika Chorwacji dzisiaj.

Konkurs odbył się w trzech województwach: małopolskim, śląskim i podkarpackim, które swoim zasięgiem obejmuje Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie. Prezentacje multimedialne należało wysłać do 05.04.2019 r.

                             

W naszej szkole do konkursu przystąpiły dwie drużyny. Jedna z klasy VII b: Zuzanna Bednarczyk, Aleksandra Chryc, Marta Łapczyńska, Daria Pawlikowska i Radosław Janczak, a druga z klas gimnazjalnych: Gabriela Babiak (III b), Justyna Jandura (III c), Roksana Jandura (III b), Roksana Natońska (III b) oraz Norbert Łukaszczyk (III  b).

Ogłoszenie wyników nastąpiło 12.04.2019 r. JESTEŚMY W FINALE. Spośród kilkudziesięciu zespołów, które złożyły prezentacje, w pierwszej dziesiątce znalazły się obie drużyny. Teraz zaczęliśmy przygotowania do II etapu. Finał odbył się 25.04.2019 r. w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Etap II - test pisemny - finał konkursu. Obejmował test pisemny 100 pytań z następujących zagadnień: przyroda i geografia Republiki Chorwacji, historia i zabytki Republiki Chorwacji, polsko-chorwackie relacje, Republika Chorwacji dzisiaj (muzyka, sport, technika, słynni Chorwaci, literatura, tradycje chorwackie oraz pobyty Polaków w Chorwacji).

                   

Po ocenie prac pisemnych okazało się, że nasz zespół gimnazjalny zajął I miejsce i główną nagrodę, czyli JEDZIEMY NA WYCIECZKĘ DO CHORWACJI. Dzielnie walczył zespół z klasy VII, zajęli oni IV miejsce. Należy dodać, że trzy pierwsze miejsca zajęły zespoły gimnazjalne.

Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie.

 

Odwiedzin :

IM